zrsa
zrsa

Michał Doliwo-Dobrowolski

27 października 2011 | Pozostałe

W trakcie obrad konferencji Spółka Zarządca Rozliczeń S.A. postanowiła w 150. rocznicę urodzin uhonorować Twórcę systemu trójfazowego, przybliżając Jego postać i zasługi.

Michał Doliwo-Dobrowolski Polak z pochodzenia, obywatel rosyjski i szwajcarski, wiedzę posiadł w Niemczech. Można powiedzieć OBYWATEL EUROPY.

Michał Doliwo-Dobrowolski pokonał wszystkie przeszkody w sposób arcymistrzowski, stworzył system, który choć z niewielkimi zmianami przetrwał od roku 1890 do dziś. Jego wysiłek intelektualny został uwieńczony budową systemu trójfazowego, który funkcjonuje już ponad sto lat i jest optymalnym systemem przesyłania energii elektrycznej. Bo, wyobraźmy sobie, co by nas ludzi XXI wieku czekało. Duże elektrownie w centrach wielkich miast bądź silniki prądu stałego, które wyposażone w komutatory, były nie tylko drogie ale i uciążliwe w eksploatacji.

Dziękujemy Panie Michale za to, że możemy cieszyć się,
że żyjemy w epoce pełnej światła.

Za pomoc i wsparcie przy zebraniu materiałów serdecznie dziękujemy Przewodniczącemu Ogólnopolskiego Komitetu ds. Promocji Osoby i Dzieła Michała Doliwo-Dobrowolskiego Panu Piotrowi Szymczakowi.

Jednocześnie przypominamy, że Zarząd Główny SEP postanawia uczcić Jego pamięć przez ustanowienie roku 2012 Rokiem Michała Doliwo-Dobrolskiego.